Doğum Şeklini Belirleme

Anne olmayı bekleyen anne adaylarının hamilelik ve bek ile ilgili her türlü bilgi için gerekli her türlü konuda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Doğum şekline ve zamanına karar vermek bir anne adayının bilgi sahibi olması gereken en önemli konulardan biridir.doğum şekli nasıl belirlenir, doğuma karar verme, doğuma nasıl karar verilir

Anne adaylarının doğum zamanı yaklaştıkça kaygıları artar. Nasıl doğum yapacağı sorusu stres yapmasına kaygı duymasına neden olur. Hamile kalmak, hatta bebeği büyütme fikri bile ona kolay gibi görünürken doğum konusunda aynı kolaylığı düşünemez olur. Bu durumda en büyük destek doktorundan gelecektir. Tabi ki bu duruma doktor seçimi de oldukça önemlidir. Anne adayı doktora güven duymak zorundadır. Güven olmazsa kaygılar çok daha fazla olacaktır.

İnsanlarda gebelik 285 gün yani 42 hafta olarak hesaplanır. Genelde bebekler 40. haftada doğarlar. Tabi ki 41. ve 42. haftalarda da 40. haftada doğanlara kıyasla az da olsa doğumlar olur. Bu süreleri hesaplayarak doğum şeklinize karar vermelisiniz.

Mutlaka hangi şekilde doğum yapacağınızın seçimini bebeğiniz ve siz yapmalısınız. Bebeğiniz de belirlemeli çünkü gebelikte süre ilerledikçe bebeğinizin duruş şekli de değişecektir. Geçen sürede bebeğiniz kendi için en rahat olan duruşu alacağından, 6. ve 7. aylarda bebeğinizin ters durmasını kafaya takmayın. Bebeğiniz rahat edeceği pozisyonu alacaktır.

Doğum şekillerinde en çok önerilen doğum şekli normal doğumdur. Normal doğum anne ve bebek sağlığı için en risksiz ve en sağlıklı doğum şeklidir. Bazı durumlarda sezaryen doğum da tavsiye edilebilir. Sezaryen doğumlarda acı hissedilmez ancak anestezi alınacağından normal doğum kadar sağlıklı değildir. Normal doğum doğal doğum şeklidir ve anestezi gerektirmez. Ayrıca normal doğum sonrası anne daha çabuk toparlanır ve daha sonraki doğumları daha kolay olur. Sezaryen doğumda çabuk toparlanma söz konusu değildir. Ameliyat yerleri bir süre canınızı acıtacaktır. Ancak sezaryen doğumda zamanı kendiniz belirleyebilirsiniz. Daha önce iki defa sezaryen olmuşsanız artık normal doğum önerilmez.

Bebeğinizin duruş şekli, daha önce yaptığınız doğum sayısı ve doğum şekilleriniz ile bebeğin ne zaman gelmek istediği doğum zamanı ve doğum şeklinizi belirlemede size yol gösterecektir. Doktorunuzla birlikte sağlık durumunu göz önünde bulundurup en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Yazan admin

Yorum Yap