DOĞAL OLARAK KARASİNEK KAÇIRMA YÖNTEMLERİ

Karasinekler insan sağlığını tehdit edebilen küçük canlı varlıklardır. Kara sineklerden kurtulmak için birçok yöntem geliştiriliyor. Bu canlılardan doğal yöntemler sayesinde kurtulabilirsiniz. Karasinek neye gelmiyor? Koku alıcıları sayesinde vücudunda şeker oranı düştüğünde kolaylıkla bulabiliyorlar. Sizlerde sineklerin sevmediği kokuları kullanıp onlardan kurtulabilirsiniz.kara sinekleri kaçırma yöntemleri, kara sinekler ile başa çıkma, kara sinekler nasıl kaçırılır

Peki, karasinekler hangi kokuya gelmiyor?

  • Karanfilin kokusu sinekler tarafından sevilmeyen bir koku türüdür. Karanfili kullanarak ortamdan karasineklerin uzak durmasını sağlayabilirsiniz.
  • Lavanta, okaliptüs ile sedir ağacı kokularını da sevmiyorlar.
  • Elma sirkesi kokusuyla dikkatlerini çeken bir ürünlerdendir. Elma sirkesini ısıtıp bir kavanoza koyarak sineklerin içine dolmasını sağlanabilir.
  • Limon yağından yapılan bir sprey de evin giriş yerlerine sıkılarak sineklerin girmesi engelleme sağlanabilir.
  • Özellikle fesleğen, nane ve defne gibi bizim kokusunu çok sevdiğimiz bitkiler karasinekler tarafından sevilmiyor.

EVDE KARASİNEK TUZAĞININ AŞAMALARI

Karasinekler tuzağı olarak sinek yakalayıcı şeritler yapılabilir. Bu şeritleri yapmak için gerekli malzemeler ise;

  • Yarım fincan mısır şurubu
  • Çeyrek fincan şeker
  • Kâğıt, iplik ile makas

Kâğıtlar 2 cm genişliğinde şeritler halinde kesilmelidir. Her bir şeridin üzerine bir delik açın ve iplik geçirin. Bir kapta şeker ve mısır şurubu karıştırılmalı. Hazırlanan karışım bütün şeritlerin ön yüzeyine sürünüz. Karasinekler şekeri çok sevdiği için kokusuna gelecek ve bu şeritlere yapışırlar.

KARA SİNEKTEN KORUNMA YOLLARI

Evde en fazla karasinek var ise kesinlikle tedbir alınmalı ve üreme ortamlarını yok etmeniz gerekmektedir. Çöp kovalarının ağızlarının mutlaka kapalı tutulması ve sonrasında evlerin girişlerinde sineğin geçişini engelleyen tel örgü, çöplerin sık sık toplanması, tül perde gibi yöntemlerin kullanılması ve temizliğe önem verilmesi alınabilecek tedbirler arasındadır. Sizlere aktardığımız yazılar sonucunda olumlu sonuç alınmaz ise kimyasal yöntemlere başvurunuz. İlaçlama yöntemiyle karasineklerin doğrudan beslenme, dinlenme ile üreme alanları hedef alınıyor. Ev dışındaki dış mekanlarda çalılıklar, bataklıklar, sazlıklar hedeflenirken, iç mekânlarda özellikle geceleri toplandıkları tavanlar ile köşeleri ilaçlanmaktadır. Karasineklerin beslenme ve üreme yerleri sık sık değişir bu nedenle bir kere ilaçlama ile kalıcı çözüm sağlamıyor. Sık sık karasinek ilacı ile ilaçlama yapılmalıdır.

Yazan admin

Yorum Yap