Deprem Geliyorum Demez Ama Önlem Alınması Gerektiğini Hatırlatır

Yaşınız yetiyor ise hatırlarsınız belki bir ara televizyon kanallarının konuk etmek için sıraya giridği bir bilim insanı vardı, Ahmet Mete Işıkara. İsim tanıdık geldi değil mi? Peki; kim bu Ahmet Mete Işıkara? Ahmet bey ülkemizin televizyon karşısına geçmiş değerli insanlarından biriydi. Çalışma alanı depremler ve fay hareketleriydi. Biz her zaman yaptığımız gibi yapmış ve deprem sonrasında ne yazık ki bu değerli bilim insanına konuşma fırsatı vermiştik. Oysa o bilim insanı depremden önce de vardı ve bazı uyarılarda bulunmuştu. Büyük depremler ülkemizde olabilecek şeylerdir, önlem alınmalı demişti. Biz önlem aldık mı, tabii ki de hayır…deprem oluşumu, depreme önlem alma, depremin ölüme sebep olması

Son yaşanan İzmir depremi ile bir kez daha anladık ki deprem öldürmüyor ne yazık ki önlemsizlik öldürüyor. Yapılan binaların projelerinin uygun olmamasına karşın yapılması, yapımda kullanılan inşaat malzemelerinin kalitesizliği can alıyor. Yüzlerce kişinin etkilendiği ve hayatını yitirdiği depremler ne yazık ki ülkemizde yaşandıktan sonra değerli hale geliyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok, İstanbul’da büyük bir deprem bekleniyor ve bu her an gerçekleşebilir. Bu İstanbul depremi için ne kadar önlem alındı diye sorsak ve araştırma yapsak hiçbir şekilde çalışma yapıldığını görmemiz mümkündür.

Depremin can almaması için olduktan sonra üstüne konuşup acılarını sardıktan sonra deprem gerçeğini unutmak ile olmaz. Deprem ülkemizde daima var olabilecek bir doğal sorundur. Madem ki fay hattı üzerinde yer alan bir ülkeyiz, o halde gerekli önlemleri almalı ve inşaat standartlarını geliştirmeliyiz. Örneğin, çok katlı binalarda mutlaka çelik iskelet zorunlu tutulmalı ve deprem anında kırılmayacak şekilde duvar inşaatı yapılmalıdır.

Deprem olduğunda can kurtarabilecek yeni teknolojiler üzerine arge çalışması yapılmalı ve halktan da olsa bilim insanı da olsa bu konularda fikri olanların fikirleri alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki bir kişi bir olaya birkaç farklı açıdan bakar ancak binlerce kişi binlerce farklı açıdan bakar. Elbette her öne sürülen fikir çok değerli değildir. Ancak bir fikir değersiz dahi olsa yeni fikirlerin ortaya çıkması için düşünen kişilere ılık tutabilir. Depremsiz ve sağlıklı günler dileriz..

Yazan admin

Yorum Yap