Çocuk İstismarını Nasıl Önleyebiliriz?

Bu ülkedeki dört yaşındaki küçük bir çocuğa, insanların hayatının en mutlu anı olan düğün gününde evli çocuklu alkolik bir adam tarafından tecavüz edildi. Peki suçluya kime sordun?çocuk istismarı, çocuk istismarını önleme, çocuk istismarı nasıl önlenir

Sadece suçu işleyen sapkınları suçlamak için vicdanını hafifletmek yeterli mi? Kızlarımızı koruyamayan ve oğullarımızı sağlıklı erkek olarak yetiştiremeyen anne babalardan, bu insanları en ağır cezalarla cezalandırmayan adalet sisteminden, ahlaki boyuta yeterince dikkat etmeyen din adamlarından insanlara doğru mesajı vermeyi bırakın. dinin, toplumun eğitiminden sorumlu öğretmenler, bu konuda yeterince önleyici çalışma yapmayan akademisyenler, kitle iletişim araçlarının cinselliği uyuşturan ve ön plana çıkaran bir kusuru yok mu ???

Birkaç gün boyunca üzüleceğiz ve bitecek mi? Özgecan Aslan öldüğünde günlerce anne olarak hayata gelemedim. Yemek yemekte zorlandım ve yediklerim boğazıma dizilmişti. Kaç kez gece kalkıp kızlarımı yatakta kontrol ettim. Şimdi benzer bir acıyla karşı karşıyayız. Son üç yılda on üç bin çocuk istismara uğradı.

Peki bu konuda ne yapıyoruz?

Gelişmiş ülkelerdeki sorunlara yaklaşım, sorun çözülmeden bunların ortaya çıkmasını önlemektir. İnsanlar o kadar değerlidir ki evlilik öncesi evliliğe uyum, boşanma sürecinde boşanmaya uyum, hamilelikte anneliğe uyum, toplumu istismar konusunda eğitme, riskli grupları belirleme, takip etme ve eğitme gibi çalışmalar vardır. Küçük yaşlardan itibaren çocuğun istismar davranışını tanımasına ve direnmesine ve yardım istemesine yardımcı olacak eğitimler verilmektedir. Toplumdaki aileler ve diğer bireyler de çocuğa doğru davranmak ve çocuğu her türlü olumsuzluktan korumak için eğitilir.

Bakış açımız nasıl?

Örnek olarak, size yıllar önce bu konuda bir proje çalışması yaptığımızı ve Milli Eğitim yetkilisi ülkemizde böyle bir sorun olmadığını söyledi. Lütfen gerçekçi olalım, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de böyle bir sorun var ve bu soruna gerçekçi çözümler getirmeliyiz. Olayı gerçekleştiren kişinin davranışlarının altında yatan nedenleri analiz etmeli ve toplumdaki bu sorunları gidermeye çalışmalıyız.

Bu konuda birçok disiplin (psikologlar, öğretmenler, sosyal hizmet uzmanları, sağlık çalışanları, çocuk geliştiriciler vb.) Bir araya gelmeli ve sevgili çocuklarımız için harekete geçmeliyiz. Her şeyden önce kız ve erkek çocuklarımızı en doğru ve sağlıklı şekilde yetiştirmeliyiz. Bazı hatalı çocuk yetiştirme davranışlarımızı cinsiyete göre değiştirmeliyiz. Ailelerin çocuklarıyla iletişimini güçlendirmeliyiz. Çocuğu yanlış tavırlar konusunda bilgilendirmeliyiz (izinsiz öpüşmek, erkek kardeşiyle yatmak gibi). Çocuğu tanımalı, yakından gözlemlemeli ve davranış değişikliklerine karşı uyanık olmalıyız. Kendini korkmadan özgürce ifade edebileceği ortamlar sağlamalıyız (sözlü olarak veya daha gençse oynayarak veya resim yaparak). İnsanların bu tür sosyal sorunlara karşı farkındalığını ve duyarlılığını artırmalıyız.

Bu sorun hepimiz için ortak bir sorundur ve lütfen önce başaralım, bir din ipucu olmadan birbirimizle uğraşmak zorunda kalmadan bu sorunu ortadan kaldırmak için el ele alalım.

Bir çiçek solmadan önce, çok geç olmadan….

Yazan admin

Yorum Yap