Cilt Temizleme Maskesi ile Daha Pürüzsüz Bir Cilde Sahip Olun

İnsan cildi oldukça derin ve analizi zor bir organdır. Cilt yapısının analizi için dermatoloji adı verilen bilim dalında sayısız bilim insanı çalışmaktadır. Cilt yapısını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar genetik, yaş, cilt bakımı ve psikoloji şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde insanlar cilt bakımı konusu üzerinde oldukça durmaktadırlar ki insan yapısı doğal olarak, her daim genç kalma ya da en azından yaşlılığı geciktirme yönünde hareket etmektedir. Bu açıdan evde cilt temizleme maskesi oldukça önem arz etmektedir. Cilt temizleyici maskeler, her yaşa, her soya ve her cilt yapısına göre farklılık gösterirler. Özellikle günümüzde yaygın olan şehir hayatının stresli ve tozlu ortamında, temizliği ihmal edilmiş bir cilt, kısa süre içinde problemli bir cilt haline gelmektedir. Bu nedenle insanların kendi cilt yapılarına uygun olabilecek cilt temizleyici maskeleri kullanması gerekmektedir. Cilt temizleyici maskeler, kimyasal ürünlerden oluşturulan kozmetik maskeler ve ev yapımı maskeler olmak üzere ikiye ayrılmakla birlikte, genel olarak kullanılması tavsiye edilen türü evde yapılmış olanlarıdır.cilt temizleme maskesi, cilt temizleme maskesi yapımı, cilt nasıl temizlenir

Cilt Maskesi Neden Evde Yapılmalı?

Günümüzde kadınların en büyük problemlerinden birisi, cilt temizliğidir. Çünkü düzenli bir şekilde makyaj yapılıp cilt temizlenmediğinde, ciltte uzun vadede sivilceler ve siyah noktalar oluşmaktadır. Sivilceler bir süre sonra geçmiş olsa dahi, siyah noktalar temizleninceye kadar ciltte kalmaktadır. Cildin düzenli bir şekilde temizleme jelleri ve tonikleri ile temizlenmeleri ve bakımlarının yapılması gerekir. Bu bakımların kimyasal cilt temizleme maskeleri yerine evde cilt temizleme maskesi önerilmektedir. Çünkü dışarıdan alınan bütün temizleme malzemeleri yüzü kısa vadede çok iyi temizliyor olsa da, içerisinde bulunan kimyasal maddelerden dolayı uzun vadede yüze zarar vermektedirler. Bu nedenle evde yapılan cilt temizleme maskeleri, doğal ürünler kullanılarak yapıldıkları için her zaman daha sağlıklıdırlar. Yüze ne sürüldüğü bilindiği için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Evde Cilt Temizleme Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Bilinmesi gerekir ki, evde cilt temizleme maskesi hazırlamak oldukça kolay bir iştir ve birbirinden farklı olarak birden çok maske yapılabilir. Bu maskelerden birisi de Türk kahvesi ve zeytinyağı kullanılarak yapılan türüdür. Bunun için gerekli olan malzemeler, Türk kahvesi ve birkaç damla zeytinyağı şeklindedir. İlk olarak Türk kahvesi normal bir biçimde pişirilir ve suyu dökülerek sadece telvesi kalır. Telve soğuduktan sonra içerisine birkaç damla zeytinyağı ilave edilir. Oluşturulan bu ürün yüzün bütün bölgelerine sürülür. Yüzde yaklaşık olarak 10-15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yüz temizlenir. Bu maske hem cildi temizler hem de nemlendirir. Bu nedenle hemen hemen her gün yapılabilir. Lakin bilinmesi gerekir ki, yağlı bir cilde sahip olanlar zeytinyağı eklemeden sadece kahve telvesi ile bu maskeyi yaparak daha iyi bir sonuç elde edebilirler.

Yazan admin

Yorum Yap