Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığının nedenleri

Burun kemiği veya kıkırdak eğriliği: Kronik burun tıkanıklığının en yaygın nedeni burun kemiği veya kıkırdak eğriliğidir. Genellikle bir kazanın neden olduğu eğrilikler nefes almayı zorlaştırır.

Burun eti: Burun, burundan geçen havanın sıcaklığını düzenleyen ve nemlendiren kabuklar içerir. Bu et, alerjik veya enflamatuar nedenlerle burun tıkanıklığına neden olacak kadar büyüyebilir.burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığını geçirme, burun tıkanıklığına çözüm

Enfeksiyon: Bir virüsün neden olduğu yaygın soğuk algınlığı, burun tıkanıklığının en yaygın nedenlerinden biridir. Enfeksiyonlar burun mukozasının şişmesine ve sıvı üretimine neden olur. Bu durumda burun tıkanıklığı oluşur.

Alerjik rinit: Burun tıkanıklığı, ev akarları, polen, toz, hayvan kılı ve alerjiye neden olan bazı gıdalardan gelişen alerjik rinit ile ortaya çıkar.

Özellikle çocuklarda şiddetli burun tıkanıklığına ve lenfoid doku genişlemesine neden olan burundaki tümörler de burun tıkanıklığına neden olabilir.

Burun tıkanıklığı durumunda ne yapmalı?

Burun tıkanıklığını gidermek için önce bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız. Tüm hastalıklarda olduğu gibi burun tıkanıklığının tedavisi de nedeni ortadan kaldırmaya yöneliktir. Endoskopi, altta yatan nedeni belirlemek için kullanılabilir. Alerjik rinit veya burun tıkanıklığına bağlı burun tıkanıklığınız varsa, doktorunuz steroid burun spreyi veya burun durulama önerebilir. Çarpık burun gibi ilaçlarla tedavi edilemeyen burun tıkanıklığını gidermek için burun ameliyatı yapılabilir. Radyofrekans ameliyatı burun tıkanıklığı için bir başka tedavi yöntemidir. Burun tıkanması, yüksek frekanslı radyo dalgaları kullanılarak yapılan müdahale ile hasta için daha sağlıklı ve daha rahat bir yöntemdir.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Burun tıkanıklığına neden olan en önemli faktör sigaradır. Burun tıkanıklığını önlemek için sigarayı ve sigarayı bırakmalısınız.

Burun tıkanıklığı sırasında daha az süt içmek de burun tıkanıklığı için faydalıdır.

Limon, zencefil, nane, tarçın ve zerdeçal gibi bitki çayları içmek burun tıkanıklığına yardımcı olabilir.

Tuzlu su burun tıkanıklığına iyi gelir. Burun tıkanıklığı dönemlerinde tuzlu yiyecekler emebilir veya denizde yüzebilirsiniz.

Özellikle klimalı veya ısıtılmış bir ortamda olanlar burun tıkanıklığını önlemek için ortamı nemlendirmelidir. Odada çift kazan veya kaynar su bulunması burun tıkanıklığına katkıda bulunur.

C vitamini içeren sebze ve meyveler yemek burun tıkanıklığına yardımcı olabilir.

Yazan admin

Yorum Yap