Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun sağlık açısından çok önemli bir organdır. Bu organ da her dönemde farklı nedenler ile sorunlar yaşandığı görülmektedir. Bu sorunlar vücut içinde parçalar ile oluşabildiği gibi sorunlar havalarının etkisi de sıkça görülmektedir. Burunda oluşan problemlerden ilki geniz eti büyümesidir. Bu sorun burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Aynı zamanda havaların etkisi ile oluşan geçici problemlerde burunlarda genelde yaşanan sorunların etkisidir. Bu sorunlardan ilki sıcak havalarda burnun darbe alma gibi bir durum oluşmadan kendiliğinden kanamasıdır. Bu soruna çözüm olarak burna tampon yapılarak beklenmesidir. Aynı zamanda soğuk havalarda yakalanılabilen grip nedeni ile de burun tıkanıklığı sorunu birçok bireyde karşılaşılan hava etkisinden oluşan bir problemdir. Bu sorunun çok fazla karşılaşılması karşımıza burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunu karşımıza çıkarmaktadır.burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığını geçirme, burun tıkanıklığına çözüm

Burun tıkanıklığının geçirilmesi için ilk olarak sorunun nedeni saptanmalıdır. Bu her ilde bulunan bir devlet hastanesine gidilerek yapılabilmektedir. Vücut içinde oluşan geniz eti büyümesi, alt burun etlerinde büyüme ve küçülmeler ve burun kemiğinde kaymalar burun tıkanıklığı yaşanmasına neden olmaktadır. Bu problemlerin çözümü doktorların tarafından uygun bulunan tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır. Bu tedaviler içerisinde ameliyat ile gerçekleştirilen kemik kaymasının düzeltilmesi, geniz etinin alınması ve alt burunda bulunan etlerin cerrahlar tarafından müdahale edilerek sorunun giderilmesi bulunmaktadır.

Vücut içi oluşan sorunların yanı sıra çeşitli enfeksiyonlar ve reaksiyonlar sebebi ilede burun tıkanıklığı görülmektedir. Bu enfeksiyonlar nedeni ile vücut güçsüz düşmekte ve öksürük burun akıntısı gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Oluşan bu durumların geçmesinde en önemli etken vücudun dinç olmasıdır. Vücudun daha dinç olmasının yöntemlerinden biride organlara yeterli havanın iletilmesidir. Bu sebep ile sağlıklı nefes alışverişi yapılması oluşan durumların daha çabuk geçmesini sağlamaktadır. Bu neden ile burun tıkanıklığının giderilmesi için birkaç adım uygulanılmalıdır. Bunlardan ilki burun için kullanılan fısfısların ve damlaların düzenli olarak kullanılmasıdır. Mikrop kırıcı özellikleri yanında damla ve fısfısların nemlendirici özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede nefes alışverişi daha kolay hale gelmektedir. Uygulanacak bir başka yöntem ise buhardır. Buhar uygulaması burun deliklerini açarak daha sağlıklı nefes almayı sağlayacaktır. Ayrıca C vitamini tüketmekte bir başka yöntemdir.

Yazan admin

Yorum Yap