Boyun ve Kol Ağrıları

Boyun ve Kol Ağrıları

Boyun ile kol ağrıları belki en çok rastlanan ağrılardır. Bunun binlerce sebepleri olabilir.Ancak en fazla rastlanan sebepler; kireçlenme, boyun fıtığı, anatomik anormallikler, spazmlar sayılabilir. Bu arada boyunda oluşan fıtıklar, kol sinirine baskı yapıp kolda ağrıların sebebi de olabilir.

Boyun ve Kol Ağrılarının Nedenleri
Masa başı işte çalışanlar ve öğrencilerde eklem, disk, omur ve bağ dokusunda zedelenmeler olabilir. Boyunda gerçekleşen boyun çukurundaki düzleşme şiddetli ağrılara neden olur. Bu durumda çoğu zaman kötü duruş pozisyonu yüzünden olur. Boyun düzenleme zaman içersinde boyun kireçlenmesine ve boyun fıtığına neden olduğu için önemlidir.

Araç kullananlarda sık rastlanan botun incilmesi sorunu boyunda hassiyet ve ağrıyla başlamaktadır. Genellik bu durum boyunun normal hareketlerinden daha çok zorlanması yani ön ve arkaya aşırı biçimde hareketiyle oluşan boyun incinme sorunu kola vuran ağrılarla bilinmektedir.

Boynumuzu tutan kasların gerilmesiyle boyunda tutulma ve kas spazmları oluşmaktadır. Aşırı yüksek olan yastığa yatarak uyuma, aşırı ince bir yastığa yatarak uyuma, ağır olan bir cismi kaldırma gibi aktiviteler boyun spazmlarını oluşturur. Genellikle kas gevşeticiyle tedavi edilmektedir. Uzun süreli olan boyun tutulma rahatsızlıklarında kaslarda sertlikler de ele gelir.

Boyun omurlarının arasındaki diskin yırtılması ve kola inen sinirlere baskı yapılması durumuna boyun fıtığı denir. Boyun ve kollarda ağrı, ellerde his kaybı, kürek kemiklerine kadar yayılan ağrı, omuz ağrıları, kol kaslarında kuvvet kaybı başlıca belirtileridir

Yaşınızın ilerlemesiyle beraber kemik yapısında, disklerde ve bağlarda yıpranma meydana gelebilir. Disk içersindeki jelimsi olan tabaka sertleşip yastık görevini yapamaz duruma gelir. Kenarlarında kıkırdak dokular meydana gelir. Bu durum sonucunda kol ve boyunda şiddetli ağrılar başlamaktadır. Genellikle fizik tedavi ile tedavi uyugulaması yapılır.Boyun ağrısı, kol ağrısı , boyun ve kol ağrıları2

Stresli bir yaşam, sigara ve kötü yaşam tarzı boyun ve kol ağrılarını tetikleyip arttırmaktadır. Boynunuzda sürekli ve kronikleşmiş olan ağrı noktaları meydana gelir. Bu tür durumlarda pozitif düşünmek, hayatı sevmek ve psikolojik tedavi yöntemi önerilir.

İleriki yaşlarda oluşan ellerinizde uyuşma, kuvvetsizlik sorunu, yürümede zorluk çekmek ve ellerde his kaybı yaşamak omuriliğin sinirlerin geçtiği bölgesinde gerçekleşen daralmayla oluşur. Buradaki önemli nokta erken tanı ve tedavidir. Doktorun yapacağı operasyonla bölge genişletilir.

Bağışıklık sisteminizin kendi dokularına karşı saldırmasıyla gerçekleşen romatizmal hastalıklar, omurga içersinde olan kemikler ile kıkırdaklara hasar vermektedir. Bu tür hastalıkların kol ve boyun ağrıları yapar. Ayrıca boyun tutulması ile hareket zorluğuda yaşatır.

Osteoporoz (yani kemik erimesi), kemiklerde yumuşamaya ve incelmeye sebep olur. Böylece kemikler daha çok kırılgan olur. Kalıtımsaldır ve D vitamini eksikliğinde, hareketsiz bir yaşamda, erken menopoz gibi nedenlerden dolayı oluşurlar. Omurlar kuvvetlidir. Bazen sert bir alınan darbe veya alın travma ile omurlarınızda kırıklar ve çatlaklar gerçekleşebilir. Boyun omurlarında kayma olarak omuriliğe de zarar verebilir.

Boyunda omurilikten çıkan sinirler bağ dokusu ile sıkıştırılır. El ve kollarda olan kuvvetsizlik, uyuşma ve ağrılar, kol ve el sinirlerinde sıkışması ile gerçekleşir. Genellikle bel sinirlerinde meydana gelen karpal tünel sendromu en çok tehlikeli sıkışmadır. Doktor tarafından bölge genişletilir.

Yazan admin

Yorum Yap