Bot Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kış yeni yılın girmesiyle kendini iyice hissettirmeye başladı, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kar yağmaya başladı. Kışın soğuğundan kendinizi korumak için önlem almışsınızdır büyük ihtimalle, peki ayaklarınızı sıcak tutmak için önlem aldınız? Sadece vücudunuzu sıcak tutarsanız ve ayaklarınıza gereken önemi vermezseniz mide, bağırsak, böbrek gibi birçok yeriniz ile ilgili rahatsızlıklar ile uğraşabilirsiniz. Vücudun en önemli merkezlerinden bir tanesi olan ayakların gerçekten sıcak tutulması gerekmektedir. Aksi halde başta idrar yolu iltihabı oluşması olmak üzere birçok hastalığın pençesine düşebilirsiniz.Bot alırken nelere dikkat edilmeli, deri bot, suni bot, nubuk bot

Ayaklarınızı sıcak tutmak için yapabileceğiniz iki şey vardır. Bunların birincisi yün ve mümkün ise çift tabanlı çorap giymenizdir. Özel bir gece kıyafeti giyen bayan değilseniz ya da bay iseniz mutlaka çift tabanlı çorap giyin. Şayet iş gereği ya da özel yaşamınız gereği gece elbisesi vb. elbiseler giyen bir bayansanız kalın külotlu çorap vb. giyebilirsiniz. İkinci yapabileceğiniz şey ise ayağınızı sıcak tutacak bot satın almak ve giymektir. Botlar normal ayakkabılara göre dışarıdan soğuk ve suyu içlerine almaz ayağınızın kuru kalmasını ve üşümemesini sağlarlar. Tabii bunu yapabilen botlar olduğu gibi ne yazık ki sadece adı bot olan ürünler de vardır. Bu sebeple bot alırken bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

Bot alırken dikkat etmeniz ilk nokta soğuk ve su almayan özellikte olan maddeden imal edilmiş olmasıdır. Nubuk ve deri botlar soğuk ile suyu içine almayan ürünlerdir. Gerçek deri alacak kadar bütçeniz yok ise suni deriden imal edilmiş botları ya da nubuk botları tercih edebilirsiniz. Nubuk botlar da en az gerçek deriden üretilmiş botlar kadar kalitelidir. Şunu da unutmayın ki hangi bottan alırsanız alın ayağınız botu giydiğiniz sürece sıcak kalacak ancak terleyecektir. Bu sebeple botlarınızı çıkarttıktan sonra mutlaka ılık su ile ayaklarınızı yıkayarak kuru çoraplar giymelisiniz. Yoksa terlemiş olan ayaklarınız üşüyecek ve hasta olmasına yol açacaktır. Kaliteli ve özenle seçip aldığınız botlarınız ile sağlıklı, sıcacık bir kış geçirmenizi dileriz..

Yazan admin

Yorum Yap