Bipolar Bozukluk Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Teşhis Yöntemleri

Bipolar bozukluğun teşhisi, genellikle bir aile öyküsü alındıktan sonra klinik izlenimle konulabilir. İlk atak türü, bipolar bozukluğun ana belirleyicilerinden biridir. İlk bölüm depresif ise, durumun bipolar olup olmadığını bilmek zor olabilir.

Bir hastada bipolar bozukluğun net bir şekilde teşhis edilebilmesi için manik ve depresif dönemler gözlemlenmelidir. Bipolar bozukluğun teşhisi zorlaştırdığı durumlar olabilir. Bir kişinin alkol veya madde bağımlılığı gibi sorunları varsa, teşhis etmek zor olabilir.bipolar bozukluk, bipolar bozukluk ne demek, bipolar bozukluk neden olur

Bipolar bozukluk, grubundaki diğer durumlarla karıştırılabileceğinden, hastanın epizotlarını izlemek burada en önemli faktördür. Psikiyatriste, hastanın mani veya hipomani durumunda kendine zarar verme düşüncesi olup olmadığı veya ailede bipolar bozukluğu olan başka bir kişi olup olmadığı sorulur.

Doktor, hastanın aşırı aktif tiroid durumuna göre farklı testler isteyebilir. Yine, MRI veya diğer görüntüleme teknikleri beyin fonksiyonunu izlemek için kullanılabilir.

Tedavi Yöntemleri

Bipolar bozukluğun tedavi sürecinde hastanın doktor ile çalışması ve tedavi sürecinde yakınlarının desteği çok önemlidir. Nöbetlerin ciddi kısmında hasta ne hissettiğinin, neler yaşadığının ve kendisinde ne gibi değişiklikler olduğunun farkında olmayabilir. Bipolar bozukluğu olan bir kişi, ilerleyene kadar durumundaki değişiklikleri gözlemleyemeyebilir.

Depresif bir dönemde hasta mutsuzluğundan, hayattan zevk alamadığından sürekli şikayet edebilir ve hasta bunu anlamayabilir. Ancak manik dönemde bu, başkaları tarafından sıklıkla fark edilen bir dönemdir. Bu dönemde nöbet dönemleri çok önemlidir.

Atak dönemlerinde, hasta depresyondaysa, genellikle antidepresanlar ve ruh halini düzenleyen ilaçlar verilir. Manik bir dönemde antipsikotikler psikotik belirtilere eşlik ederse kullanılabilirler.

Bipolar bozukluk, bir kişinin nöbetsiz normal bir yaşam sürdürebildiği bir durumdur. Tedavi süreci sadece nöbet oluşumunu değil, aynı zamanda oluşumunu önlemeyi de amaçlamaktadır. Duygudurum düzenleyici ilaçlar bu açıdan çok önemlidir.

Bipolar bozukluğu olan kişiler, bir süre sonra kendilerini daha iyi hissedecekleri için ilaç almayı bırakmak isteyebilirler. Hasta yakınlarının hastaya yaklaşımı burada çok önemlidir. Akrabaların ilacı destekleyen iddialardan ve özellikle nöbetlerden haberdar olması çok önemlidir.

Yazan admin

Yorum Yap