Bilgisayarların Açılmama Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarlar her zaman çeşitli sorunlar oluşturabilen ve bu tür sorunlar sebebiyle de başınızı sıkça ağrıtabilen cihazlardır. Mesela son derece önemli olan bir işinizin tam ortasında bilgisayarınız aniden kapanabilir veya hiç açılmaya biliyor. Buna ek olarak kapanıp tekrardan otomatik olarak açılabilir ya da donama, çeşitli kasmalar yaparak canınızın sıkılmasına sebep olabilir. Bilgisayarın kendisini kapatma problemi en fazla karşılaşılan ve aynı zamanda en uğraştırıcı şekilde çözülen sorunlardandır. Özellikle çoğu zaman tamir maliyeti de oldukça yüksek gelebiliyor. Ancak eğer siz evde kendi başınıza tamir etmek ediyorsanız makalemizin devamını okumalısınız.bilgisayar açılmama sorunu, bilgisayarlar neden açılmaz, bilgisayar açılmama sorununu çözme

Bilgisayarın Açılmama Sebepleri?

Öncelikle bilgisayarın açılmasına engel olabilecek unsurları sizlere belirtelim. İşlemciniz aşırı ısınıyor olabilir veya aşırı işlemci ısınmasının sonucunda yani eğer sıcaklık seviyesi 90 dereceye kadar gelirse sistem kendini korumak için kapatmış olabilir. Eğer sorun buysa şanslısınız demektir. Çünkü çözümü diğerlerine göre oldukça kolay fazla uğraştırmayacaktır. Bir diğer sıklıkla karşılaşılan problem ise ana katın yanma problemidir. Ana kartınız yanmış olabilir ve özellikle kasanızın güç kutusuna giden güç kablosunda da çeşitli sorunlar meydana gelmiş olabilir.

İşlemci Isınmasının Çözüm Yolları?

İşlemcinizin aşırı ısınmasına neden olan sorunlara değinecek olursak işlemci macununun zamanla eskimesi veya kuruması en başta sayılmaktadır. Sonrasında ise zamanla meydana gelen tozlanmalar ile işlevini yerine getiremeyen işlemci fanını da sayılabilir. Şimdi işlemcimizi bir açıp sorunun ne olduğunu daha iyi gözlemleyelim. İlk olarak kasanızın fişten çekili olduğuna emin olmalısınız ve sonra kapağını açınız. İşlemci üzerinde yer alan fan parçasını çıkartınız ve işlemci çeltiğini yukarı çekerek işlemciyi de yerinden çıkartmalısınız. Eğer ki, işlemci üzerinde kuru bir tabaka mevcutsa yeni bir termal macun alarak oraya bir fındık tanesi kadar kullanıla bilir. Bundan sonra ise işlemci fanını güzel bir şekilde peçete yarımıyla temizleyiniz. Fan parçasını nemli bezle de temizlenebilir ancak ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra işlemcinin ısınmadığını fark edebileceksiniz ve baştan başlama ya da aniden kapanma sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. Eğer bunları yapmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse ana kartınız yanmış veya güç kutunuz arızalanmış olabilir bu sebepten bir teknik servise göstermelisiniz.

Yazan admin

Yorum Yap