Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelişen teknoloji sayesinde artık hemen hemen herkes iyi veya kötü bir bilgisayar sahibi olabiliyor. Pandemi süreci sebebiyle eğitimin ve alışverişin artık neredeyse tamamının internet dünyasında yer almaya başlaması da bilgisayar ve internete girebilen cep telefonlarının yoğun ilgi görmesine sebep oldu.bilgisayar satın alma, bilgisayarda olması gereken özellikler, bilgisayarda nelere dikkat edilmeli

Özellikle bir iş insanıysanız veya öğrenciyseniz içinde bulunduğumuz koronalı şu zor günlerde elbette ki bilgisayar ile haşir neşir olmak zorunda kalacaksınız. Covid-19 virüsünün bizler için ciddi bir tehlike olmasına ben de katılıyorum. Ancak her kötü şeyin bir iyi yanı vardır felsefesine siz de benim kadar değer veriyorsanız bu duruma bir de iyi yönünden bakabilirsiniz. En azından teknolojiyi yararlı işler için kullanmaya ve zorunlu hallerde nasıl çabucak duruma uyum sağlayabileceğimize dair kendimizi sınamış olduk. Peki bu zor günleri geçirirken bilgisayar ile yeni yeni tanışacak olanlar veya eski bilgisayarı artık işini görmeyenler yeni bir bilgisayar satın alırken nelere dikkat edebilirler. Bu yazımda sizlere yeni bir bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken tüm noktalardan bahsedeceğim.

İşlemciye ve İşlemci Nesline Dikkat Edin

Yeni bir bilgisayar alırken öncelikle işlemcisine bakmanızı tavsiye ederim. Piyasaya baktığımızda ne yazık ki sanki çok üstün özellikleri varmış gibi gösterilen ama aslında hiç de öyle olmadığını gördüğümüz birçok bilgisayar satılıyor. Örneğin; i5 işlemcili bir bilgisayar olarak piyasaya sürülen bilgisayarın işlemci nesli aslında çok eski olabiliyor. Nitekim detaylı bilgi sahibi olmayan kullanıcı sırf i5 işlemci olduğu için aslında hak etmediği paralar ödeyerek işini görmeyecek bir bilgisayar satın almış oluyor. Bu nedenle bilgisayar satın alacaksanız işlemci nesline ve işlemcinin üretim yılına mutlaka dikkatlice bakın.

SSD Disk Bulunduran Bilgisayarlara Yönelin

Teknoloji giderek dijital hale gelirken eski Nesil harddiski olan bir bilgisayar almak pek de akıl karı bir iş değildir. HDD olarak isimlendirilen eski nesil harddiskler içinde metal bir parça bulundurur ve bu metal parçaya veriler yazılır. Zamanla aşınan bu metal (metal dvd diyebilirz) işlevini yitirmekte ve sorun çıkarmaktadır. Oysa ki SSD ismi verilen ve USB bellek mantığıyla ama daha hızlı çalışan harddiskler defalarca veri yazılmasına uygundur. SSD disklerin arıza çıkarma olasılığı çok daha azdır.

Yazan admin

Yorum Yap