Biberiye Yağı Saçı Çıkarmaya Yardımcı Olur Mu?

Biberiye fesleğen, nane, lavanta ve adaçayı gibi aileye ait bitkidir. Biberiye oldukça faydalı bir bitki olup, Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Akdeniz Bölgesi halkı biberiyeyi yemeklerinde de kullanılır. Hatta antik çağlarda kral ve ailesinin banyo sularına biberiye yağı eklemesi sebebiyle ağrıları azalttığı gözlemlenmiş ve bundan dolayı romatizma ağrılarında biberiye yağının ne kadar faydalı olduğu biliniyor. Akdeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerde yaygın olarak kullanılan biberiye yağı doğal saç bakımı kullanımında en çok tercih edilen bitkilerdendir. Tıpkı lavanta yağı gibi damıtılarak elde edilen biberiye yağının saç uzatmada da etkisi olduğu belirlenmiştir. Bazı kaynaklara ve bu konudaki uzmanlara göre biberiye yağı hücre bölünmesini uyarıyor, bu şekilde saç köklerine etki ederek saçların daha kısa sürede çıkmasına ve uzamasına neden olur.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

biberiye yağı, saç tellerinin incelmesi, dolgun ve canlı bir görünümMaalesef saç dökülmesi çoğumuz için hiç sevmediğimiz aşamalardan biridir. Yaşlandıkça artan saç dökülmelerinin yaklaşık %95’i genetik olup geriye kalan oran da saç tellerinin incelmesi, saç bakımsızlığı, güneş ışınları, kirli hava, kullanılan kalitesiz ürünler gibi nedenlere bağlı olarak gelişir. Bunun için sık sık doğal yollara başvurarak saç dökülmelerinin önüne geçmek ve saçların daha güçlü, dolgun ve canlı bir görünüme kavuşması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu süreçte hangi bitki yağının ne kadar kullanılacağı, nasıl kullanılacağı gibi bilgiler de bizim için önemli olmakla birlikte sürekli kullanım sonucunda oluşacak yan etkileri ise göz ardı etmeden saçlarımızı sağlıklı bir hale getirmemiz bizim faydamıza oluyor.

Biberiye Yağını Nasıl Kullanmalıyız

Susam yağı, badem yağı, hint yağı ve lavanta yağı gibi saça faydası bulunan yağların dışında biberiye yağının da insanların büyük bir kısmı tarafından kullanıldığı biliniyor. Biberiye yağıyla düzenli olarak saç derinize masaj yapmak iyi gelir. Bu masajla saç derinizdeki kan dolaşımınız artacak ve saç dökülmesi bir hayli yavaşlar. Çünkü biberiye yağının saç köklerini güçlendirici bir etkisi bulunuyor. Böylece saçlarınız koparak dökülmesi engellenecektir. Ayrıca bu masaj saç derinizi yumuşatacak ve cilt kuruluğu nedeniyle yaşadığınız saç sorunlarından kurtulmanıza neden olur. Belirtmeden geçmeyelim, biberiye yağını masajla saç derinize yedirdikten sonra 15-20 dakika sonra yıkamanız gerekir.

Yazan admin

Yorum Yap