Besinler ve İyi Geldikleri Ağrılar

Vücudumuz için her biri farklı anlamlar taşıyan besinleri dengeli ve düzenli bir şekilde tükettiğimizde farkında olmadığımız pek çok faydası olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle araştırmalarla birçok ağrı türünde etkili olduğu gösterilen bazı gıdalar var.

Tarih boyunca insan vücudundaki sağlık sorunlarını tedavi etmek için bitkilerden ve besinlerden yardım alarak yaşamıştır. Gelişen fırsatlar ve tıp sayesinde daha kullanışlı hale gelen alternatifler sunulmaya başlandı.

Tarihte bilinen eski bir Yunan hekimi olan Hipokrat; “Yemek ilacınız, ilacınız yemeğiniz olsun.” Bu kelimeden de anlaşılacağı üzere beslenmemizde tükettiğimiz besinler sağlığımız için oldukça önemlidir.besinler ve iyi geldikleri ağrılar, besinler nelere iyi gelir, hangi ağrıya hangi besin iyi gelir

Diyetinizdeki sağlığınızı etkileyen besinleri tanıyarak, dikkatli bir şekilde yerseniz sağlığınızı asla tehlikeye atmazsınız. Vücudunuzdaki acıya rağmen, dikkatli yiyerek sağlığınızı geri kazanabilirsiniz.

Sağlığımız için faydalı ürünler;

Ananas… Ülkemizde son yıllarda sıklıkla tüketilmeye başlanan ananas, içerdiği bromelain enzimi sayesinde vücuttaki şişliği giderir. Vücudumuzu besleyen besinlerin sindirimine yardımcı olur. Eklemlerin işlevleri üzerinde de olumlu etkisi olan ananasları düzenli olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Ek olarak, ananas analjezik özelliklere sahiptir.

Zencefil / Nane… Mide probleminiz varsa naneye ihtiyacınız olduğunu duymuşsunuzdur. Nane ve sağlık deposu olan zencefil çayı içerek; Bağırsak, mide ve mide problemlerinizi en aza indirebilirsiniz. Bu çay ile mide bulantısı, sindirim sorunları, gaz ve hazımsızlığı kolayca giderebilirsiniz.

Ispanak… Güçlü bir demir kaynağı olduğu bilinen ıspanak, içerdiği vitamin ve minerallerin tam kaynağıdır. Magnezyum, fosfor, iyot, mineraller ve proteinin yanı sıra A, B, C ve E vitaminlerini de içeren yapısı nedeniyle sağlık için çok faydalıdır. Ayrıca ıspanak, kemik ve diş yapısını güçlendirdiği için sağlık açısından oldukça faydalıdır. düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Taze fasulye… Yaz aylarının vazgeçilmez gıdalarından biri olan yeşil fasulye, kendine has lezzetiyle sevilen bir sebzedir. Haftada 2 kez tüketilmesi önerilen yeşil fasulye, yüksek lif yapısı nedeniyle sindirime yardımcı olur ve kötü kolesterol ile savaşır.

Havuç… Unutkanlığa karşı oldukça etkili olan havuç, içerisinde vitamin bulunan oldukça sağlıklı besinlerdir. Erken bunama, Alzheimer, kalp krizi, kronik baş ağrıları, cilt veya akciğer kanseri için önerilen havuç, yemeklerde veya salatalarda kullanılabilir.

Biberiye… Biberiye, yağı ve çayı insan sağlığına çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen biberiye; Mide ülseri, migren, hazımsızlık, kabızlık gibi durumlarda size yardımcı olacaktır. Yağı kadar faydalı olan biberiyeyi eklem ve kas ağrılarını gidermek için de kullanabilirsiniz.

Sarımsak… Kolesterol için iyi kabul edilen sarımsak, salgın hastalıklara karşı koruduğu için beslenme uzmanlarının önerdiği besinler arasında yer alıyor. Sarımsak, kan inceltici ve tansiyon düşürücü olarak düzenli olarak tüketilmesi gereken sağlıklı bir besindir.

Kuru Fasulye / Ispanak… Salatada yiyebileceğiniz bu ikili potasyum, magnezyum ve protein içerdiği için tüm kaslardaki ağrıların azalmasına yardımcı olabileceği gibi kaslarınızı da güçlendirmeye yardımcı olabilir. Düzenli olarak tüketerek kendinizi ağrılardan koruyabilir ve kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Kuruyemişler… Ayrı ayrı alındığında, sık tüketilmesi tavsiye edilen içerdikleri mineraller ve sağlıklı yağlar da bir araya getirildiğinde harikalar yaratabilir. Badem, fındık, ceviz akla gelen ilk sağlıklı besinlerden bazılarıdır. Kuru meyveleri de ekleyebileceğimiz bu grup, kas ağrılarından kaynaklanan ağrı ve sızılar için oldukça faydalıdır.

Yaban mersini… Henüz sofralarımızın vazgeçilmezi olmasa da meşhur yaban mersini, eşsiz lezzetiyle diğer meyvelerden ayrılmaktadır. Özellikle probiyotik yoğurt ile birlikte kullanırsanız enfeksiyonlara karşı etkili olan yaban mersininin sağlığa pek çok faydası vardır.

Yazan admin

Yorum Yap