Beden Dilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beden dili oldukça önemlidir. İşe alım sürecinde, insan ilişkilerinde her zaman karşımıza çıkan bir olgudur. Karşımızdaki kişiyle ilk defa görüşüyorsak bizim hakkımızda bu sayede bir izlenim oluşacaktır.

Beden dilinde dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak göz kontağı gelmektedir. Eğer konuştuğunuz kişinin gözlerine bakamıyorsanız bu özgüven konusunda ciddi bir problem yaşadığınızı gösterecektir. Bundan dolayı eğer bu durumda zorlandığınızı düşünüyorsanız ayna karşısında pratikler yaparak bu durumdan kurtulmanız size çok büyük bir artı katacaktır. Bir diğer durum eğer karşınızdaki kişiyle karşılıklı bir şekilde oturuyor ve ciddi konular üzerinde konuşuyorsanız bu durumda hafifçe masaya eğilmeniz önemlidir. Bu karşıdaki kişinin anlattığı şeylere karşı ilginizin olduğuna yorumlanacak oldukça önemli bir durumdur.beden dilinde önemli noktalar, beden dili hareketleri, beden dilinde dikkat edilecek durumlar

Başınızın dik olması da oldukça önemlidir. Birçok kişi karşısındaki kişiyle konuşurken başını hafif bir şekilde eğer. Bu da kişinin içine kapanık bir karakter olduğuma yorumlanmaktadır. Başı dik bir şekilde duran kişilerin özgüven konusunda karşıdan geçer not aldığını söylemekte de fayda var. Bir diğer özgüvensiz duruş şekli yani beden dilinde dikkat edilmesi gerekenler arasında gösterilecek husus da ellerdir. Ellerinizi görünür pozisyonda tutmanız oldukça önemlidir. Ellerini sürekli cebine koyan ya da saklayan kişiler de ister istemez özgüvensiz olarak nitelendirilmektedir.

Ayak pozisyonu da oldukça önemlidir. Çünkü beden dilinde ayağınız nereye bakıyorsa sizin odak noktanız orası demektir. Yani bir kişiyle konuşurken ayağınız örneğin bulunduğunuz yerin kapısına bakıyorsa bu konuşmadan pek memnun olmadığınız ve bir an önce bulunduğunuz konumdan uzaklaşmak istediğinize yorumlanacaktır. Bu sebeple de ayaklarınız mümkün olduğunca konuştuğunuz kişiye dönük olmalıdır çünkü beden dili konusunda uzman bir kişi bu duruma oldukça önem verecektir. Son olarak da mimiklerinizi iyi bir şekilde kullanmanız gerekir. Somurtkan bir duruş ya da ifadesiz bir duruş oldukça yanlış bir beden dilidir. Bunun yerine hafif bir tebessümle karşı tarafı dinlemeniz tercih edilir. Bu sizin insanlara karşı samimi olduğunuz ve cana yakın karakterde bir kişi olduğunuzu düşündürecek önemli bir detaydır.

Yazan admin

Yorum Yap