Banka Hesabı Olmayan Birine Para Gönderme

Günlük hayatta insanların başlarına hiç ummadıkları anlarda ummadıkları şeyler gelebilir. Bunlardan bir tanesi olarak da hiç ihtiyacımız olmayacağını düşündüğümüz anlarda paraya ihtiyacımız olmasıdır. Örneğin; evden aceleyle çıktığınızda cüzdanınızı evde bıraktığınızı fark ettiğinizi ve gerek olmaz diye geri dönmediğinizi varsayalım. Böyle bir durumda işte o hiç ihtiyacım olmaz dediğiniz cüzdana daha doğrusu cüzdanınızdaki paraya ihtiyacınız olabilir ve cüzdanınızı almak üzere geri dönme süreniz de olmayabilir. İşte böyle bir durumda banka hesabınızın da olmadığını varsayarsak bir yakınınızdan veya dostunuzdan para isteyebilir ve hesabınız olmadığı halde ihtiyacınız olan paraya kavuşabilirsiniz.

Banka hesabı olmayan birine para göndermenin iki farklı yolu vardır. Bunlardan bir tanesi PTT üzerinden TC kimliğe para göndermedir. Ptt üzerinden birine para göndermek istenildiğinde herhangi bir PTT şubesine gidilmeli ve para gönderilmek istenen kişinin TC kimlik bilgisi ile kimlik bilgisi verilerek o kişiye para gönderilmek istenildiği aktarılmalıdır. PTT görevlisi de aldığı bilgilere dayanarak karşı tarafın TC kimlik numarasına para gönderir. Kendisine para transferi yapıla şahıs parasını almak üzere en yakınındaki PTT şubesine gidebilir ve parasını çekebilir.Atmden para gönderme, atmden cebe havale yapma, baka hesabı olmayan kişiye cebe havale yapma

Banka hesabı olmayan birine para göndermenin bir diğer yolu ise cebe havale yapmaktır. Cebe havale yapmak demek birinin cep telefonu numarasına para göndermek demektir. Örneğin şöyle bir senaryo düşünelim. Ali isimli birinin paraya ihtiyacı olduğunu ve banka hesabının olmadığınızı varsayalım. Böyle bir durumda Ali’ye para göndermek isteyen kişi herhangi bir banka şubesinden veya ATM cihazından cebe havale yapma seçeneğini kullanarak para transferi yapabilir. Şubeden ceba havale yaparken yapılması gereken tek şey görevliye ilgili kişinin cep telefonu numarasını vermesidir. ATM cihazından cebe havale yapılacağı zaman işlemlerden menüsünden para gönder, para transferi vb. gibi alanlara gelinmeli ve para gönderilecek kişinin cep telefonu numarası yazılarak gönderilmek istenen tutar belirtilmelidir. ATM ekranında beliren yönergeler takip edilerek para gönderme işlemi başarılı bir şekilde sonuçlandırılabilir.

Yazan admin

Yorum Yap