Ayak ve Ayak Bileği Ağrıları

Günümüzde birçok birey üzerinde görülen rahatsızlıklardan birisi ayak ve ayak bileği ağrıları olarak bilinir. Oldukça sık bir şekilde rastlanılan bu rahatsızlıklar birçok neden dolayısıyla görünmektedir. Ayaklı ve ayak bileği ağrıları genellikle ağır çalışma şartları nedeniyle görülmektedir. Sürekli ayakta kalmak, hızlı koşu yapmak veya yürümek, gereğinden fazla ağırlık kaldırmak ayak ve ayak bileği ağrıları oluşturur. Ayaklar, vücudun dengede durması ve güçlü kalması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle ayak ve ayak bileği ağrıları meydana geldiği zaman hemen doktora gidilmeli ve nedenleri tespit edilerek tedavi altına alınmalıdır. Çünkü bu ağrıların giderilmemesi ileride daha ciddi fiziksel problemlere neden olabilir.ayak bileği ağrıları, ayak bileği ağrısı geçirme, ayak bileği nasıl geçer

Ayak ve Ayak Bileği Ağrıları Nedenleri

Genellikle ağırlık kaldırmak, çok spor yapmak, sürekli ayakta durmak ve ağır çalışma şartları nedeniyle ayak ve ayak bileği ağrıları meydana gelir. Bununla birlikte fazla kilo alınması ve vücudun kiloyu taşıma konusunda zorlanması sonucunda da ayak ve ayak bileği ağrıları görülecektir. Ayaklarda ve ayak bileğinde meydana gelen ağrılar farklı fiziksel hastalıkların belirtisi olarak da kendisini gösteriyor olabilir. Bu nedenle meydana gelen ayak ve ayak bileği ağrıları takip edilmeli, sık ve yoğun bir şekilde devam ettiği sürece doktor kontrolüne alınmalıdır. Vücudun yeteri kadar dinlenmemesi sonucunda ayaklar ve ayak bileği yoğun bir şekilde ağrı hisseder. Romatizma ve buna benzer bazı fiziksel hastalıkların sonucunda da hem ayak hem de ayak bileği ağrı yaşayabilir.

Ayak ve Ayak Bileği Ağrıları Tedavisi

Kas ve iskelet sistemi üzerindeki her fiziksel durumu inceleyen birimler ile fizik tedavi ve rehabilitasyon, ayak ve ayak bileği hastalıklarının tespiti ve tedavisi için yapılan tüm çalışmaları kapsar. Bu anlamda vücudun tedavi ve rehabilitasyon olarak tüm gereksinimleri bu uygulamalar ile giderilir. Fizik tedavi aşaması daha çok onarma ile alakalı olan uygulamaların tanımı olarak kabul edilir. Bu nedenle ayak ve ayak bileği ağrıları konusunda öncelik teşhistedir. Teşhis konulduktan sonra ayak ve ayak bileğinde görülen ağrılar için uygun tedavi yöntemleri belirlenir. Masajlar, ilaçlar ve bazı cerrahi müdahaleler gerekebilir. Fizik tedavi de daha çok onarma ve destekleme açısından fayda sağlayacaktır.

Yazan admin

Yorum Yap