Anemi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yazımızda anemi neden olur, nasıl tedavi edilir bunları tartışacağız. Anemi yani kansızlık zannedildiği gibi vücuttaki kan miktarının azalması değildir. Anemi, kan içerisindeki demirin veya hemoglobinin veya her ikisinin birden düşmesine verilen isimdir.anemi nedir, anemi nasıl tedavi edilir, anemi tedavisi

Aneminin Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık ilk olarak kendisini halsizlik ile belli eder. Normalde çok kolaylıkla yaptığı işleri bile kişi artık daha zor yapar hale gelebilir. Efor sarf edilen herhangi bir iş yapıldığında direk kalpte çarpıntı görülebilir. Ancak nadiren de olsa halsizlik görülmeyebilir. Kansızlığın ikinci önemli belirtisi ise renkte bir solukluk ve beyazlıktır. Özellikle de hastanın etrafındaki kişiler hastaya son günlerde renginin solduğunu ve beyazladığını söylerler. Küçük yaşlarda anlama bozuklukları, konsantrasyonda bozukluklar görülebilir. İleri yaşlarda ise uykuya eğilimin artması da kansızlığın bir göstergesidir.

Üşümek te kansızlığın önemli belirtilerindendir. Ayrıca vücutta kanamaya neden olan (mide rahatsızlıkları gibi) hastalıklar da kansızlık yapabilir.

Kansızlığın Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kansızlığın en iyi teşhisi bir tam kan sayımı ile olur. Kandaki hemoglobin ve demir değerleri ölçülür ve bu değerlerin, hastanın yaşı ve cinsiyeti için öngörülen değerlerden düşük çıkması halinde kansızlık teşhisi konulur.

Ayrıca bir hastaya sadece kansızlık teşhisi konması yetmez, ayrıca kansızlığın sebebinin de araştırılması gerekir.

Anemi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle kansızlığın sebebi araştırılır ve bu sebep ortadan kaldırılmaya çalışılır. Örneğin demir eksikliğinden kaynaklanan bir kansızlık için en iyi çözüm demir takviyesi yapmaktır. Dışarıdan alınan demir takviyesi ile eksik olan demir yerine konulduğunda kansızlık tedavi edilmiş olur. Ayrıca aynı şekilde B12 veya folik asit eksikliğinden oluşan bir kansızlık söz konusu ise yine bunların yerine konulmasıyla kansızlık giderilir. Eğer kansızlık direk demir, B12 veya folik asit eksikliğinden değil de başka bir hastalığın neticesinde oluşuyorsa öncelikle bu hastalığın tedavisine çalışılır.

Hangi Yiyecekler Kan Yapar?

Kansızlık tedavisinde, özellikle de demir eksikliğine bağlı kansızlığın tedavisinde haftada en az iki kere kırmızı et yemek önemlidir.

Ispanak ta demir eksikliği olanlar için birebirdir ancak haşlandığında besin değerleri azalır.

Bilinenin aksine pekmezdeki demir içeriği kansızlığı giderecek kadar çok değildir.

Dalak ve karaciğer yemek te demir eksikliğine karşı iyi gelmektedir.

Küçük yaşlarda çay, kahve, kola ve kakao gibi besinler kansızlığa sebep olabilir. Çünkü bu besinler mide ve bağırsak kanalında demirin emilimini azaltırlar.

Yazan admin

Yorum Yap