Aile Terapisti Kimdir?

Günlük hayatımızda ki tüm ilişki boyutlarında iletişimsel sorunların giderilmesine olanak sağlayan psikoterapi hizmetleri, birçok alt grubu barındırıyor. Aile içi ilişkilerin düzenlenmesi, çatışmaların azalarak daha kaliteli iletişim kurma yolunda uygulanan terapi çeşidi ise aile terapisti kimdir sorusu altında bir psikoterapi çeşididir.aile terapisti kimdir, aile terapistinin görevi, aile terapistinin aileye destekleri

Empati ve ifade edilebilirlik süreci

Elbette aile terapisi denince akla ilk gelen aile fertleri anne, baba ve çocuk-çocuklar arasında kurulan dialoglar gelmekte ancak bazı durumlarda terapilere akraba ve ailenin yakın dostlarının katılımı da söz konusu olabilmekte. Her terapi türünde olduğu gibi burada da amaç karşımızda ki kişileri değiştirmek değil, kendimizi doğru ifade etmeyi ve karşımızdakini doğru anlamak için empati kurmayı öğrenmek gibi, kendi davranış ve algımıza yönelik yapacağımız değişimler oluşturabilmektir. Aile içinde eşler arasında veya çocuk ebeveyn arasında yaşanan tüm çatışmaların kaynaklarının tespiti ve çözümüne yönelik yeni davranış metotlarının oluşumunu sağlayan aile terapisti kimdir denince aklımıza gelecek en kısa cevaptır.

Bir aile terapistine başvurmak için, iletişimsel sıkıntılarımız günlük hayatımızın düzenini bozacak veya ruh halimizde değişkenliklere sebep olarak bize sosyal hayatta da sorun yaşatacak düzeyde olması gibi sebeplerimiz olabilir. Bunun yanında ailenin tümünün yaşadığı veya bir ferdin yaşayıp tüm aileye sirayet eden bazı travmatik durumlar da terapi ihtiyacı doğurabilir. Doğal afetler sonucu ölüm ya da göç etme gibi durumlarla karşılaşılması, boşanmalar, uzun süren işsizlikler, ani ölümler-kazalar, terör olayları gibi sayılabilecek birçok neden hem kişilerin bireysel terapi almalarına hem de aile iletişimini toparlamak ve hayata daha sağlıklı ve umutlu bakmak adına mutlaka aile terapistlerine başvurmak gerekir.

Yazan admin

Yorum Yap